Студентите от още 8 специалности ще бъдат освободени от такси, става ясно от проект за промени в постановления на МС в областта на висшето образование. За Пловдив, защитените са две специалности в Университета по хранителни технологии, заместник-ректорът доц. Христо Спасов анализира необходимостта от повече инженерни кадри в хранителната индустрия.

„Там ще се влиза без такса и това са специалностите: „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологичната промишленост“ и „Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост“. Целта е да се насърчи обучението в тези области и това да помогне за подготовката на кадри, необходими за пазара на труда.”, кометира зам.-ректорът доц. Христо Спасов.

Той коментира и предложението за минимална заплата за асистентите във висшите учебни заведения като добра мярка от страна на правителството. Съветът на ректорите предлага 1 300 лева да стане стартовото възнаграждение за нехабилитираните преподаватели в университетите у нас.

Доц. Христо Спасов каза, че тези две специалности са определени на база дългосрочно търсене. „Ние обучаваме и в още защитени специалности, от юни месец имаме яснота за тях:  бакалавърска степен „Топлотехника“ и две магистърски специалности в същото направление.

За компенсиране на разходите, свързани с освобождаването от такси, за първия семестър на академичната 2020/2021 година МОН ще предостави 370 145 лева за сметка на предвидените разходи в бюджета на университетите, които ще обучават по приоритетните сдпециалност. За 2021 г. средствата ще бъдат планирани по бюджетите на съответните висши училища.

„Новата учебна година в УХТ ще бъде официално открита от 5 октомври, когато всеки първокурсник ще получи таблет за своето обучение от ръководството.”, допълни доц. Спасов.