Автоматика, информационна и управляваща техника
Академичен състав
Email: v_nachev@uft-plovdiv.bg
Eксперт организатор обучение
През 1973г., с решение на Академичния съвет на Висшия институт по хранителна и вкусова промишленост (ВИХВП) се създава катедра “Автоматизация на производството”. В съответствие с бурното развитие на съвременната индустриализация и нейното значение, създаването на специалността е в резултат на държавна политика. Създадени са също сродни специалности и в другите водещи университети по това време: Технически университет – София, Русенски университет ”Ангел Кънчев”, Технически университет – Варна, Химикотехнологичен и металургичен университет-София, Минно-геоложки университет – София. През 90-те години катедрата се преименува в сегашното си наименование.
От 1973 до 1990 г., преподавателският колектив на катедрата има за основна задача обучението на студентите в направленията:
- Електротехника и близки до електротехниката учебни дисциплини, обслужващи както техническите, така и технологичните специалности;
- Компютърно програмиране и използване на изчислителна техника;
- Специални учебни дисциплини за специалността „Автоматизация на производството“.
През 1978 г. се дипломират 42 инженери по автоматизация от първия випуск. Катедрата достига своя връх в развитието си с 30 членен академичен състав. Особено съществена е учебно- методичната помощ на привлечените от столицата преподаватели – доцентите: Иван Драготинов и Тодор Пройчев, които със своя опит имат неоценим принос за въвеждането на нови дисциплини и качеството на учебния процес.
През 1990 г. от катедрата се отделя групата преподаватели, основно свързани с извеждането на близки до електротехниката учебни дисциплини, компютърно програмиране и използване на изчислителна техника. Те стават основата на нова катедра “Електротехника, електроника и програмиране”. През 2004 г., на базата на кадри от специалността “Автоматика, информационна и управляваща техника“ се създава специализиращата – катедра „Компютърни системи и технологии“. Основател на специалността (през 2001г.) и катедрата е проф. Атанас Георгиев.
През всичките тези, почти 50 години, катедра “АИУТ” целенасочено и отговорно изпълнява своята мисия да подпомага израстването на добре подготвени, интелигентни и високообразовани инженерни кадри, които да са в състояние да устоят на съвременните предизвикателства за работа в условията на глобално променящата се среда и нарастваща роля на високите технологии и иновации.
Днес много от нашите възпитаници са утвърдени научни работници и преподаватели във висши училища, собственици и ръководители на проспериращи фирми, както и водещи специалисти в различни сфери на човешката дейност, осъществявайки на дело своите знания и стремеж за напредък и развитие.
- Цанкова, Д. (2011). Въведение в роботиката, Учебник, Имеон, Пловдив.
- Цанкова, Д. (2011). Роботика, Ръководство за лабораторни упражнения, Имеон, Пловдив.
- Цанкова, Д. (2011). Теория на автоматичното регулиране, Ръководство за упражнения – теория и решени задачи, Имеон, Пловдив.
- Цанкова, Д. (2003). Съвременна теория на управлението, ч.2: Линеаризация чрез обратна връзка. Теория и решени задачи, ТУ – Филиал Пловдив.
- Цанкова, Д., Петров М. (2003). Съвременна теория на управлението, ч.1: Оптимално управление. Ръководство за лабораторни упражнения, ТУ – Филиал Пловдив.
- Цанкова, Д. (2003). Теория на автоматичното управление, Ръководство за лабораторни и семинарни упражнения, ТУ – Филиал Пловдив.
- Петров, М., Цанкова Д., Ганчев И., Танева А. (2002). Оптимизация на производствени системи. Ръководство за лабораторни упражнения, ТУ – София, Филиал Пловдив.
За образователната и научна степен “доктор”, катедра “Автоматика, информационна и управляваща техника” обучава по акредитираната докторска програма „Автоматизация на производството”.
В резултат на непрекъснат мониторинг и анализ на съвременните тенденции и изискванията към специалностите от професионалното направление, е в ход процедура за обучение по специалност „Компютърно управление и автоматизация“.
Най-профилираните дисциплини
Основни профилиращи дисциплини, включени в учебния план на обучението по автоматика, са:
Основи на автоматиката; Компютърно симулиране и проектиране; Компютърни системи за управление; Теория на управлението; Микропроцесорна техника; Сензорна техника; Автоматизирано електрозадвижване; CAD/CAM системи; Технически средства за автоматизация; Оптимизация и оптимално управление; Програмируеми логически контролери; Компютърно-интегрирана процесна техника и технологии; Автоматизирано проектиране; Управление на роботи и машини – автомати; Общо-техническа практика; Учебна практика по електроника и микропроцесорна техника; Индустриални мрежови технологии; Електропневматични системи.
Сред профилиращите дисциплини в магистърския курс са: Автоматизация на технологичните процеси в хранителната и биотехнологичната промишлености; Интелигентни системи; Компоненти на мехатронни системи; Енергийна ефективност на пневматични системи, Адаптивно управление; Изкуствен интелект в роботиката; Техническа диагностика; Експертни системи и др.
В процеса на обучение се придобиват, съпътстващи знания и умения по електротехника, електроника, програмиране, информационни технологии и компютърни науки.
Сред спектъра на реализация на завършили студенти най-често са фирми прилагащи технологии като роботика, мехатроника, електронно-оптични системи, измерване и контрол, безжични приложения, системи за интеграция и др.