Машинознание и хранително машиностроене
Академичен състав
E-mail: k_angelov@uft-plovdiv.bg
E-mail: i_kachakova@uft-plovdiv.bg
Катедрата е създадена през 1973 година с решение на Академичния съвет на ВИХВП, с цел провеждане на профилиращо обучение в професионално направление „Машинно инженерство“. От първия випуск през 1978 г. се дипломират 32 инженера. До момента те са над 1000. През годините специалистите дипломирали се в катедрата се отличават с висок професионализъм и са търсени на пазара на интелектуалния труд. Катедрата е „създала“ 6 професора и над дузина доцента които работят в УХТ. Собственикът на Биомашиностроене Пловдив е от първия випуск на катедрата. Реализацията е от собственици на фирми, директори, главни механици, проектанти до машинни инженери в предприятия на ХВП и други отрасли на индустрията ни.
Обучението се провежда на високо ниво с използване на модерни техника и технологии. Разполагаме с 12 лаборатории за провеждане на практическо обучение и научни експерименти. Хладилната и климатична техника, Опаковането и опаковъчната техника, Екструдирането на хранителни продукти, Машиностроенето и др. са сферите за които катедрата разполага с експертиза на най-високо техническо ниво. В ОКС „Доктор“, заедно с колегите от катедра „Процеси и апарати“, са обучени над 50 специалисти, включително от Индия и Алжир.
Някои от дисциплините извеждани в катедра „МАХВП” са включени в учебните планове и на други специалности от Технически, Технологичен и Стопански факултети.
Академичния състав поддържа тесни връзки с бизнеса в областта на хранителната индустрия в България и в чужбина и участва в национални и международни научни проекти.
Преподаватели от катедрата са членове на професионални камари и водят обучение на специалисти в сферите на Хладилната техника, Опаковането, Хидро- и пневмозадвижванията и др.
В съдебната сфера често се ползват услугите на преподавателите ни като вещи лица.
От 2021 година специалностите „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологична промишленост” за ОКС „Бакалавър“ и „Машини и апарати за хранителната и вкусова промишленост“ за ОКС „Магистър“ са защитени специалности и таксите за обучение на студентите се поемат от държавата.
Катедрата отговаря за една значителна част от общотехническа подготовка на студентите от трите факултета.
За студентите от Технологичен факултет в учебния план e застъпена учебната дисциплина:
Техническа механика и инженерна графика – В частта Техническа механика студентите се запознават с основните закони на класическата механика, адаптирана за нуждите на техниката в съответната специалност, с приложението им за решаване на конкретни инженерни проблеми, с принципите и методите за изчисляване и пресмятане на отделни техни възли и детайли. В частта Инженерна графика се изучават начините и средствата за изобразяване на геометрични обекти и различни изделия от технологичното обзавеждане в хранителната индустрия и разработването и оформянето на конструкторска документация, свързана с тях при спазване на стандартите на БДС и ISO. Има за цел да изгради основите на пространственото въображение, начините на проектирането ,принципите и средства на графичното представяне на най- важните инженерни обекти. Запознава ги с правилата, залегнали в действащите понастоящем български норми и стандарти, хармонизирани с Европейското законодателство в това направление.
- Симитчиев А., В. Ненов (2021). Машини и апарати за механична и хидравлична обработка. Ръководство за упражнения. Академично издателство на УХТ, Пловдив. ISBN 978-954-24-0342-5
- Ангелов М., Стоева Д., Ръководство за упражнения по механика на флуидите, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2012г., ISBN 978-954-2401-29-2
- Ангелов Н., Хр. Христов, Хладилни машини и апарати, Ръководство за упражнения, Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012.
- Ненов В. (2009) Технологични поточни линии в ХВП – Ръководство за упражнения. Академично издателство на УХТ, Пловдив. ISBN 978-954-24-0125-4
- Хаджийски В. и С. Стефанов, Компютърен инженерен анализ на машинни елементи Cosmos Works, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2007. ISBN 978-954-24-0100-1
- Маркова Н.р С. Стефанов, И. Илкова, Опаковъчна техника и технология, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2008, ISBN 978-954-24-0103-2.
- Машини и апарати за хранителната промишленост. Книга 1. Машини за механична и хидравлична обработка. Авторски колектив от Русия и България под редакцията на Ст. Дичев и Антипов. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2010: ISBN-13:978-954-24-0149-0.
- Петрова Ю. М, В. Жданов, С. В. Стефанов, В. М. Хаджийски. Збiрник задач з опору матерiалiв. Навчальний посiбник. Донецк, 2010.
- Трайкова З., С. Стефанов, Н. Маркова. Дефекти на металните опаковки. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012. ISBN-13: 978-954-24-0149-0.
- Машини и апарати за хранителната промишленост. Книга II. Машини за опаковане. Авторски колектив от Русия и България под редакцията на Ст. Дичев и Антипов. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012. ISBN-13: 978-954-24-0149-0.
- Хаджийски В., С. Стефанов, В. Сукманов, Ю. Перова и И. Жданов. Съпротивление на материалите в примери и задачи.Академично издателство на УХТ, Пловдив: ISBN 978-954-24-0230-5. 2014
1. Василев С. Техническа механика за инженер- технолози, Автоспектър, Пловдив, 2012, 224 стр.
2. Василев С., Г. Гърдев, В. Златанов, К. Ангелов, В. Хаджийски, Техническа механика. Ръководство за упражнения и извън аудиторната работа, Автоспектър, Пловдив, 2008, 155 стр.
3. Василев С., Т . Митов, К. Ангелов, Свитък от задачи и курсови работи по съпротивление на материалите, Пловдив, 2006, 62 стр.
4. Бъчваров Ст., В. Златанов, Кинематика на най-общото движение на твърдо тяло, Акад. издателство на УХТ, 2011.
5. Златанов В., Атанасова Сн., В. Хаджийски, В. Ненов, Ръководство за курсово проектиране по машинни елементи-I част, Акад. Издателство на УХТ, 2010.
6. Bachvarov St., V. Zlatanov, Mechanics (Kinematics, Dinamics), Акад. Издателство на УХТ, 2010.
7. Атанасова Сн., Д. Ганчовска, З. Ходжева, Михайлов Ив.,Основи на конструирането, Акад. Издателство на УХТ, 2010.
8. В. Хаджийски, Стефанов Ст., Компютърен инженерен анализ на машинни елементи,Cosmos Works, УХТ- Пловдив, 2007.
9. Атанасова С. Методично ръководство за упражнения по ПГИГ със Solid Works , Акад.издателство на УХТ- Пловдив, 2008.
10. Ангелов К., М. Ботева, Й. Мунев, Механика I част (Статика и кинематика) Методическо ръководство за упражнения и извънаудиторна работа, Балкански културен форум, Пловдив, 2014.
11.Калоян Ангелов, Мариана Ботева, Йосиф Мунев, МЕХАНИКА I част СТАТИКА И КИНЕМАТИКА. Методическо ръководство за упражнения и извънаудиторна работа. Пловдив 2014г.
Основни дисциплини:
- Машини и апарати за механична и хидравлична обработка
- Подемно транспортна техника
- Технологични поточни линии
- Контрол и управление на качеството
- Стандартизация и хранително законодателство
- Методология на проектирането
- Опаковъчна техника и технологии (бакалаври и магистри)
- Опаковъчни системи (магистри)
- Опаковане на хранителни продукти
- Техника за бита, търговията и храненето
- КАD/CAM-системи
- Хигиенен дизайн (магистри)
- Компютърни методи за анализ на процеси и обекти в ХВП (магистри)
- Специални машини и апарати за хранителната биотехнологичната и фармацевтичната промишленост (магистри)
- Автоматизация на инженерния труд (магистри)
- Помпи, компресори и вентилатори
- Механика на флуидите
- Хладилници и хладилни инсталации
- Хладилни машини
- Материалознание
- Техническа безопасност
- Технология на машиностроенето
- Технология на апаратостроенето и ремонта
- Технологични процеси с машини с ЦПУ (магистри)
- Машини-автомати
- Диагностика и ремонт на машини и апарати в ХВП
- Инженерен експеримент (магистри)
- Задвижване на машини и апарати в ХВП
• Съпротивление на материалите 1 и 2 част
• Техническа механика 1 част
• Теория на механизмите и машините
• Техническа механика и инженерна графика
• Техническа механика 2 част
• Машинни елементи
• Приложна геометрия и инженерна графика 1 и 2 част
• Техническо документиране
• Елементи на механиката в автоматиката и компютърната техника
• Метрология и измервателна техника
• Машинни елементи
• Техническа механика и инженерна графика
• Техническа механика 1 и 2 част
• Техническа механика и инженерна графика
• Съпротивление на материалите 1 част
• Техническо документиране
• Техническа механика и инженерна графика