Промишлена топлотехника
Академичен състав

E-mail: s_tasheva@uft-plovdiv.bg











E-mail: l_shopova@uft-plovdiv.bg

Специалности
ОКС „Бакалавър“
От 1973 г. катедра “Топлотехника” е обособена като самостоятелно звено във ВИХВП. За ръководител на катедра “Топлотехника” е избран доц. д-р инж. Георги Анастасов Кименов, който я ръководи до 1984 г. От 1984 до 1990 г. катедрата е закрита. Една част от преподавателите са преместени в катедра “Процеси и апарати”, а друга част в катедра “МАХВП”.
През 1983 г. специалността МАХВП е изключена от номенклатурата от специалности с висше образование и се разделя на две нови специалности – „Комплексна механизация на производството” и „Топлинна и масообменна техника”, което налага отново разкриване на катедрата.
От 1990 г. катедрата е възстановена и е преименувана в “Промишлена топлотехника” и става профилираща катедра за специалност „Топлинна и масообменна техника”. За ръководител на катедрата е избран доц. д-р Георги А. Кименов.
С приемането на нов закон за висше образование и въвеждане на тристепенна система на висше образование – бакалавър, магистър и доктор от 1997 г. катедрата обучава и дипломира машинни инженери по специалностите: „Топлотехника” – бакалаври и магистри, „Хладилна и климатична техника”- магистри, „Енергийна ефективност”- магистри. Катедрата непрекъснато актуализира и усъвършенства своята дейност, откликвайки на новите европейски изисквания и световни тенденции.
В тази връзка в се открива магистърска специалност „Енергиен мениджмънт”. Тя е акредитирана през 2014 г. и е от професионално направление „Енергетика”. Обучението се извършва в редовна и задочна форма.
Специалностите от ОКС „Бакалавър” и ОКС „Магистър” от ПН „Енергетика” са четири-крат¬но акредитирани от НАОА. Четвъртата акредитация за ПН “Енергетика” с редовна и задочна форма на обучение в ОКС “Бакалавър” по “Топлотехника” и ОКС “Магистър” по специалностите: “Топлотехника”, “Енергийна ефективност”, “Хладилна и климатична техника” и „Енергиен мениджмънт“ е от 2021 г.
Катедрата е акредитирана да обучава и докторанти по две докторски програми от ПН „Енергетика” – „Промишлена топлотехника” и „Хладилни машини и апарати за охлаждане и кондициониране”. Специалностите за ОНС „Доктор” също са с четирикратна акредитация. Третата акредитация е със срок на валидност до 2020 г., съгласно решение на Постоянната комисия на НАОА. От 2023 г. специалност „Топлотехника“ е преименувана на „Топлинна, хладилна и климатична техника“
Преподавателите от катедра „Промишлена топлотехника” участват като лектори в: курсове за повишаване квалификацията на специалисти от ХВП и БТП; специали-зации за машинни инженери и инженер-технолози; краткосрочни тематични курсове по различни направления на промишлеността за специалисти със средно и висше образование. От 2005 г. в Р. България се провеждат курсове за обучение на специалисти по обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради и на промишлени системи. Право да обучават специалисти в тези курсове имат пет Технически университета в страната. Един от тях е УХТ – Пловдив. Основната част от лекциите, упражненията и курсовия проект се извеждат от преподавателите от катедра „Промишлена топлотехника”. До сега в курсовете, проведени в УХТ успешно са преминали 257 специалисти по обследване и сертифициране на сгради и 48 специалисти по обследване на промишлени системи. Много от тях успешно прилагат знанията си в практиката.
През 2025 г. към преподавателите на катедра Промишлена топлотехника са присъединени и преподаватели от катедра Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост.
Катедра „МАХВП“ е създадена през 1973 година с решение на Академичния съвет на ВИХВП, с цел провеждане на профилиращо обучение в професионално направление „Машинно инженерство“. От първия випуск през 1978 г. се дипломират 32 инженера. До момента те са над 1000. През годините специалистите дипломирали се в катедрата се отличават с висок професионализъм и са търсени на пазара на интелектуалния труд. Катедрата е „създала“ 6 професора и над дузина доцента които работят в УХТ. Собственикът на Биомашиностроене Пловдив е от първия випуск на катедрата. Реализацията е от собственици на фирми, директори, главни механици, проектанти до машинни инженери в предприятия на ХВП и други отрасли на индустрията ни.
Обучението се провежда на високо ниво с използване на модерни техника и технологии. Разполагаме с 12 лаборатории за провеждане на практическо обучение и научни експерименти. Хладилната и климатична техника, Опаковането и опаковъчната техника, Екструдирането на хранителни продукти, Машиностроенето и др. са сферите за които катедрата разполага с експертиза на най-високо техническо ниво. В ОКС „Доктор“, заедно с колегите от катедра „Процеси и апарати“, са обучени над 50 специалисти, включително от Индия и Алжир.
Някои от дисциплините извеждани в катедра „МАХВП” са включени в учебните планове и на други специалности от Технически, Технологичен и Стопански факултети.
Академичния състав поддържа тесни връзки с бизнеса в областта на хранителната индустрия в България и в чужбина и участва в национални и международни научни проекти.
Преподаватели от катедрата са членове на професионални камари и водят обучение на специалисти в сферите на Хладилната техника, Опаковането, Хидро- и пневмозадвижванията и др.
В съдебната сфера често се ползват услугите на преподавателите ни като вещи лица.
От 2021 година специалностите „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологична промишленост” за ОКС „Бакалавър“ и „Машини и апарати за хранителната и вкусова промишленост“ за ОКС „Магистър“ са защитени специалности и таксите за обучение на студентите се поемат от държавата.
- Кименов, Г. и др. Сборник от задачи по термодинамика и топлообмен. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2011.
- Кименов, Г. Справочник по термодинамични и топлофизични свойства на вещества. С.Техника. 1995.
- Кименов, Г. Рационално използване на горивата и енергията в хранителната промишленост. С., Техника, 1984.
- Кименов, Г., Термодинамика, С., Техника, 1989.
- Еленков, В. Сушене и сушилна техника. Земиздат, София, 1988.
- Вълчев Г., В. Рашева, С. Ташева. Практикум по горивна техника и технологии, Пловдив, Академично издателство на УХТ, 2009.
- Вълчев, Г. Горивна техника и технологии. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2012.
- Вълчев, Г., Ст. Ташева и др. Промишлени парогенератори и технологични пещи. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2012.
- Минчев, М., И. Киряков, Н. Ненов. Ръководство за лабораторни упражнения по сушилна техника. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2007.
- Емануилов, А. Топлообменни апарати. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2008.
- Раичков, Г. Измерване и измервателни уреди. ІІ преработено издание. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2011.
- Раичков, Г.Топло- & Масопренасяне. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2011
- Костов, А., Г. Вълчев, А. Емануилов, М. Минчев, В. Рашева, К. Видев, Е. Шалапатова, И. Киряков, Н. Ненов, С. Ташева – Ръководство за лабораторни упражнения по топлотехника, Пловдив, Акад. изд. УХТ, 2011.
- Рашева, В. Енерготехнологичен анализ на промишлени предприятия. Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2011.
- Минчев, М., Сушилна техника, Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2012.
- Симитчиев А., В. Ненов (2021). Машини и апарати за механична и хидравлична обработка. Ръководство за упражнения. Академично издателство на УХТ, Пловдив. ISBN 978-954-24-0342-5
- Ангелов М., Стоева Д., Ръководство за упражнения по механика на флуидите, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2012г., ISBN 978-954-2401-29-2
- Ангелов Н., Хр. Христов, Хладилни машини и апарати, Ръководство за упражнения, Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012.
- Ненов В. (2009) Технологични поточни линии в ХВП – Ръководство за упражнения. Академично издателство на УХТ, Пловдив. ISBN 978-954-24-0125-4
- Хаджийски В. и С. Стефанов, Компютърен инженерен анализ на машинни елементи Cosmos Works, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2007. ISBN 978-954-24-0100-1
- Маркова Н.р С. Стефанов, И. Илкова, Опаковъчна техника и технология, Академично издателство на УХТ – Пловдив, 2008, ISBN 978-954-24-0103-2.
- Машини и апарати за хранителната промишленост. Книга 1. Машини за механична и хидравлична обработка. Авторски колектив от Русия и България под редакцията на Ст. Дичев и Антипов. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2010: ISBN-13:978-954-24-0149-0.
- Петрова Ю. М, В. Жданов, С. В. Стефанов, В. М. Хаджийски. Збiрник задач з опору матерiалiв. Навчальний посiбник. Донецк, 2010.
- Трайкова З., С. Стефанов, Н. Маркова. Дефекти на металните опаковки. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012. ISBN-13: 978-954-24-0149-0.
- Машини и апарати за хранителната промишленост. Книга II. Машини за опаковане. Авторски колектив от Русия и България под редакцията на Ст. Дичев и Антипов. Академично издателство на УХТ-Пловдив, 2012. ISBN-13: 978-954-24-0149-0.
- Хаджийски В., С. Стефанов, В. Сукманов, Ю. Перова и И. Жданов. Съпротивление на материалите в примери и задачи.Академично издателство на УХТ, Пловдив: ISBN 978-954-24-0230-5. 2014
- Златанов В., Атанасова Сн., В. Хаджийски, В. Ненов, Ръководство за курсово проектиране по машинни елементи-I част, Акад. Издателство на УХТ, 2010.
В катедрата се извеждат следните основни дисциплини:
- в Професионално направление .5.1. Машинно инженерство
Машини и апарати за механична и хидравлична обработка
Подемно транспортна техника
Технологични поточни линии
Опаковъчна техника и технологии (бакалаври и магистри)
Опаковъчни системи (магистри)
Опаковане на хранителни продукти
КАD/CAM-системи
Хигиенен дизайн (магистри)
Компютърни методи за анализ на процеси и обекти в ХВП (магистри)
Специални машини и апарати за хранителната биотехнологичната и фармацевтичната промишленост (магистри)
Автоматизация на инженерния труд (магистри)
Помпи, компресори и вентилатори
Механика на флуидите
Материалознание
Техническа безопасност
Технология на машиностроенето
Технология на апаратостроенето и ремонта
Технологични процеси с машини с ЦПУ (магистри)
Диагностика и ремонт на машини и апарати в ХВП
Инженерен експеримент (магистри)
Задвижване на машини и апарати в ХВП
- в Професионално направление .5.4. Енергетика
Топлотехника
Термодинамика
Топло и масопренасяне
Топлотехнически измервания и уреди
Топлообменни апарати
Горивна техника и технология
Масообменна техника
Отоплителна техника
Сушилна техника
Топлоснабдяване и газоснабдяване
Изпарителна техника
Топлинно стопанство
Дестилационна техника
Интензифициране на топло- и масообменните процеси
Топлинни технологични системи
Енерготехнологичен анализ на промишлени предприятия
Вторични енергийни източници
Проектиране на топлинни системи
Енергийна ефективност на ограждащи конструкции и сгради
Топлинна интеграция и когенерация
Възобновяеми енергийни източници
Eнергиен анализ