Компютърни системи и технологии
Академичен състав

Е-mail: k_kolev@uft-plovdiv.bg






Катедра „Компютърни системи и технологии” (КСТ) е създадена със Заповед № 128 от 18.02.2004 г. на Ректора на Университета по хранителни технологии (УХТ), на основание решение на Академичния съвет (АС), с Протокол № 2 от 19.12.2003 г. като специализираща за разкритата преди това едноименна специалност „Компютърни системи и технологии” (КСТ). В исторически план предложението за разкриване на специалност КСТ се обсъжда и приема от Факултетен съвет на Техническия факултет през 2001 г. и след утвърждаване от Академичен съвет от учебната 2001/2002 г. се осъществява прием и започва обучение на студенти в образователно квалификационна степен (ОКС) „бакалавър”. Основен мотив за разкриване на обучението по специалност КСТ е нейната актуалност и перспективност в национален и световен мащаб. През 2006 г. ръководителят на катедрата проф. А. Георгиев организира процедура за акредитиране на Проект за откриване, към Техническия факултет на УХТ, на професионално направление (ПН) 5.3 „Комуникационна и компютърна техника” с една специалност „Компютърни системи и технологии”. Акредитацията е извършена в периода м.април – м.юни 2006 г. от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), получена е оценка „много добър” и права за обучение в трите образователни степени: ОКС „бакалавър” и „магистър”, както и образователна и научна степен (ОНС) „доктор” по две научни специалности – 02.21.02 „Елементи и устройства на автоматиката и изчислителната техника” и 02.21.04 „Компютърни системи, комплекси и мрежи”. През 2007 г. е открита процедура за първа редовна програмна акредитация след подаден доклад-самооценка за ПН 5.3., която е проведена през 2009 г. и резултатът е оценка „много добър“ и срок за обучение 6 г. Съгласно нормативната база на НАОА последват:
- през 2012 г. успешна Програмна акредитация на докторски програми 02.21.02 „Елементи и устройства на автоматиката и изчислителната техника” и 02.21.04 „Компютърни системи, комплекси и мрежи” със срокове на обучение, съответно 6 и 5 години;
- през 2017 г. успешна Програмна акредитация на професионално направление 5.3 Комуникационна и компютърна техника за обучение в редовна и задочна форма на ОКС „бакалавър“ и „магистър“ с оценка 9,24 и срок 6 години;
- през 2019 г. успешна Програмна акредитация на докторска програма „Компютърни системи, комплекси и мрежи” с оценка 9,43 и срок 6 години.
Основател на специалността и катедрата е проф. д-р инж. Атанас Стефанов Георгиев, който става и пръв неин ръководител (от 2003 г. до 2010 г.).
През следващите години ръководството се поема от:
- проф. д-р инж. Лена Филипова Костадинова-Георгиева – от 2010 г. до 2018 г.;
- доц. д-р Радослава Николова Габрова – от 2018 г. и по настоящем.
Катедрата осъществява активна дейност по подбор и развитие на академичен състав от квалифицирани преподаватели по пътя на собствени докторантури, хабилитации и специализации. Като резултат от 2015 г. в ПН 5.3 в УХТ има 100 % осигуреност за провеждане на обучението във всички степени, в това число и в ОНС „доктор“, с преподаватели на първи основен трудов договор, чиято квалификация е в областта на докторската програма „Компютърни системи, комплекси и мрежи“.
Академичният състав на катедра „Компютърни системи и технологии” към момента включва 11 преподаватели на първи основен трудов договор, от тях 6 хабилитирани преподаватели (двама професора и четири доцента); четири главни асистенти с ОНС „доктор“ и един асистенти. Организацията на учебния процес се осъществява от главен експерт обучение.
През годините в катедрата на основен трудов договор са работили: проф. д-р инж. Атанас Стефанов Георгиев, проф. д-р инж. Лена Филипова Костадинова-Георгиева, гл. ас. д-р Михайл Иванов Мукарев, гл. ас. д-р Димитър Георгиев Вълчев, гл. ас. д-р Янислав Генов Картелов, гл. ас. Оник Агоп Мариносян.
Катедрата разполага с шест компютърни лаборатории за провеждане на учебните занятия със студентите от специалност КСТ, с общ капацитет 90 работни места. Освен това, студентите от IV курс се запознават в рамките на учебния процес със съвременни модерни компютърни интегрирани системи, управляващи технологични и производствени процеси, чрез изнесено обучение във фирми партньори от ХВП и БТП.
Научноизследователската дейност на катедра „Компютърни системи и технологии” се развива в няколко направления: приложение на методите на техническата кибернетика (разпознаване на образи, машинно зрение и изкуствен интелект, цифрова обработка на сигнали и др.) за създаване на системи за обективно определяне качеството на храни, компютърни системи за управление на технологични и производствени процеси в ХВП и БТП, приложение на информационните технологии в обучението на студентите и др.
⦁ Босакова-Арденска А. (2021). Паралелно програмиране с нишки и процеси. Макрос, Пловдив.
⦁ Босакова-Арденска А. (2020). Алгоритми на С/С++. Макрос, Пловдив.
⦁ Катранджиев Н. (2019). HTML5, CSS3 и JavaScript в примери, Макрос, Пловдив.
⦁ Катранджиев Н. (2019). Актуално приложение на уеб базирани платформи и системи – модел за управление на електронно обучение чрез мини компоненти със съдържание, Макрос, Пловдив.
⦁ Катранджиев Н., Ганчовска Вл. (2017). Word & Excel за начинаещи и напреднали, Макрос, Пловдив.
⦁ Колев К. (2015), Ръководство по микропроцесорна техника, изд. „Сайпрес”, Пловдив.
⦁ Костадинова-Георгиева, Л., Р. Габрова (2014). Ръководство за упражнения по Основи на цифровите системи. Aкад. изд-во на УХТ, Пловдив.
⦁ Костадинова-Георгиева, Л. Ф., Р. Габрова (2014). Ръководство за упражнения по Цифрови системи. Aкад. изд-во на УХТ, Пловдив.
⦁ Катранджиев Н., Н. Шопов, (2014). Програмиране на С/С++ в примери. Учебник за студентите от специалност Компютърни системи и технологии на УХТ – Пловдив – 2. изд.- Пловдив, Акадeмично издателство на УХТ, Пловдив.
⦁ Катранджиев Н., Шопов Н. (2011). Програмиране на С/С++ в примери, Академично издателство на УХТ – Пловдив, Пловдив.
⦁ Василев Н., Босакова-Арденска А. (2011). Въведение в програмирането на С/С++. Компакт Принт ЕООД, Пловдив.
⦁ Иларионов Р., Н. Шопов, И. Тодоров, (2011). Ръководство за упражнения по компютърна периферия. Академично издателство на УХТ – Пловдив
В таблицата са представени, извежданите от катедра КСТ учебни дисциплини за едноименната специалност в ОКС „бакалавър”, разделени на две групи: специални и специализиращи и в ОКС „магистър”.
ОКС “бакалавър”
Специални дисциплини
Програмни езици
Дискретни структури
Сигнали и системи
Анализ и синтез на логически схеми
Обектно-ориентирано програмиране
Цифрови системи
Основи на компютърната графика и дизайн
Микропроцесорна техника
Специализиращи дисциплини
Компютърни приложни среди
Организация на компютъра
Синтез и анализ на алгоритми
Програмиране в Интернет среда
Компютърна периферия
Операционни системи
Бази данни
Обработка на образи и техническо зрение
Компютърни архитектури
Приложно програмиране
Компютърни интегрирани системи
Компютърни мрежи
Програмируеми логически контролери
Цифрова обработка на сигнали
Суперкомпютри
ОКС “магистър”
Обработване на експериментални данни
Компютърно моделиране
Компютърна графика и дизайн
Проектиране и разработване на Windows базирани приложения
Паралелно програмиране
Разпределено програмиране
Логическо програмиране
Проектиране на компютърни системиПроектиране на WEB-приложения
Мултимедия и Web дизайн
Компютърни мултимедийни технологии
Интеграция на хранителни и компютърни технологии
Структури от данни и приложни алгоритми
Комбинаторни алгоритми
Операционни среди и офис системи
Компютърни методи за интелигентен анализ